VTP czyli VLAN trunking protokol jest to protokół pozwalający w switchach Cisco skonfigurowanie sieci VLAN. Konfigurujemy VLANy na jednym przełączniku zwanym Serwerem i on propaguje informacje do innych przełaczników czyli Klientów. Nie będe opisywał dokładnie co i jak dla zainteresowanych polecam prezentacje we flashu.

 

 

Jakiś czas temu natknąłem się w sieci na problem dotyczacy VTP. Mianowicie, dwa switche podpięte ze sobą, jeden skonfigurowany jako Server z domeną Test, drugi jako Client nalezacy do domeny Test czyli tej samej co serwer. Przed połączeniem tych dwóch switchy trukiem na serwerze był VLAN o numerze np. 20 a na kliencie VLAN o numerze np. 30. Nic więcej nie było konfigurowane, rzadnych haseł wersji itd. Numery rewizji dla serwera i klienta były te same. Gdy uruchomiono na serwerze VTP port łączący go z serwerem klientem, jako trunk, klient przyjął konfiguracje z serwera. Czyli  nadpisał VLAN 30 VLANem 20. Problem jest taki, dlaczego tak się stało przy takich samych numerach rewizji. Dla przypomnienia konfiguracja VLANów jest wysyłana do klientów i wtedy, kiedy rewizja ma większy numer niż jest na kliencie, aktualizacja konfiguracji zostaje dodana. Numer rewizji jest "podbijany" wtedy gdy dodajemy nowy VLAN. Nowe VLANy możemy dodawać tylko na przełącznikach skonfigurowanych jako Server. Przełączniki skonfigurowane  jako Client nie mogą dodawać, usuwać i modyfikować istniejacych VLANów pozatym mogą wszystko to co serwer. Taki przypadek nie jest za specjalnie opisywany przez dokumentacje

Wyjaśnieniem od jakiego by trzeba było wyjść jest to, że server jest zawsze nadrzędny w stosunku do klienta ( model klient-serwer ). Z dokumentacji do switcha Catalyst 3560 z sekcji o konfiguracji VTP  wynika, że gdy serwer startuje wysyła ogłoszenia z danymi o aktualizacji i konfiguracji. Klient tego nie robi, w sumie nie wysyła żadnych ogłoszeń, dopóki nie otrzyma jakiegoś ogłoszenia i wtedy zsynchronizuje się z serwerem z danej domeny. Tak to przynajmniej wynika z teori znalezionej w dokumentach na stronie cisco.com.

Jednak jeżli gdzieś istnieje dokumentacja VTP, w której taki przypadek jest szczególowo opisany, proszę o podanie linka w komentarzach, chętenie zapoznam się z nim.