Dzięki wydawnictwu Helion możemy przeczytać wydaną rok temu w USA książkę „The Lean Startup: How Today's Entrepreneurs Use Continuous Innovation to Create Radically Successful Businesses” napisana przez Erica Riesa . Książka ogólnie rzecz ujmując, opowiada o metodzie Lean startup, która daje nam wskazówki oraz metody dla przedsiębiorców którzy chcą „wystartować” z własnym produktem.  

Jestem dopiero po pierwszym rozdziale zatytułowanym „Wizja” i chciałem się podzielić tym co przeczytałem. Jak nie czytaliście książki ostrzegam, że będą spoilery. Jak to bywa w tego typu książkach oczywiście jest przedstawiona historia przedsięwzięć autora na wzorze której Ries pokazuje gorzki smak porażki. Choć nie do końca, ponieważ autor przedstawia śmiałą tezę, że tylko nie liczne „startupy” trafiają ze swoim produktem do klientów i że jest to całkowicie normalne iż młode przedsięwzięcia upadają jedne po drugim. Poprzez takie właśnie upadki mamy zbierać doświadczenia by zostać przedsiębiorcami i mamy się nauczyć zarządzania przedsiębiorczego. Eric uświadamia nam, że częste upadki młodych firm biorą się z tego  iż korzystają ze starych metod zarzadzania, które sprawdzają się w firmach z 10 letnim lub większym stażem czyli na przykład z planowaniem i prognozowaniem, badaniem rynku itd. gdzie startupy nie posiadają takich informacji

ponieważ są świeżym tworem, który dopiero ma zdobyć rynek i klientów. Przytoczę cytat z książki

Warto pamiętać, ze planowanie jako narzedzie sprawdza się wyłącznie w sytuacjach, w których ma się do dyspozycji długą i stabilną historię działań danego rodzaju.

No i panujący w takich firmach wszędobylski chaos, który niszczy wszystko. Zdefiniowany jest w pierwszym rozdziale przedsiębiorca, przedsiębiorczość, która ma być formą zarządzania. Ważne także choć nie dające jawnego zysku materialnego jest proces uczenia się przy wprowadzaniu produktu bo chodzi o to ile potwierdzonej wiedzy zdobywa się dzięki swoim działaniom.

Zachęcani jesteśmy przez autora do eksperymentowania z naszym produktem, by uniknąć wprowadzania ankiet, jakiś badań które nie zawsze okażą się prawdziwe. Poprzez eksperymentowanie rozumiane jest tutaj wprowadzanie swojego produktu dla jakiejś ograniczonej grupy osób i na sposobie reakcji, przyjęcia, zgłoszeń błędów podjęcie dalszych kroków rozwijających daną usługę. Mamy do czynienia wtedy z hipotezą wartości mająca na celu sprawdzenie czy dany produkt/usługa oferuje faktyczną wartość swoim użytkownikom i hipotezą wzrostu, której celem jest sprawdzenie w jaki sposób klienci będą dowiadywać się o produkcie lub usłudze. Ciekawe są 4 pytania  jakie Mark Cook wiceprezes Kodak Gallery ds. produktu, zadaje swoim pracownikom by ci znaleźli na nie odpowiedź :

  1. Czy klienci wiedzą, że mają problem, który staracie się rozwiązać ?
  2. Czy zdecydowaliby się kupić rozwiązanie tego problemu, gdyby takowe istniało ?
  3. Czy kupili by je od nich ?
  4. Czy potrafią zbudować rozwiązanie tego problemu ?

Ten sam wiceprezes podobno mawia „ sukces nie polega na zaoferowaniu konkretnej funkcji. Sukces to pozyskiwanie informacji o tym w jaki sposób można rozwiązać problem klienta”.

Książka zaczyna się ciekawie i już na początku chce zmienić nasze patrzenie na nowe firmy dające jakiś produkt klientom. Być może w kolejnych wpisach będę opisywał co dalej ciekawego można znaleźć w książce „Metoda Lean Startup” Erica Riesa.